Warto wiedzieć:
menu      miód
menu      propolis
menu      pyłek kwiatowy
menu      mleczko pszczele
menu      jad pszczeli
menu      wosk pszczeli

Wosk pszczeli.

Czym jest wosk pszczeli?

Wosk pszczeli jest jednym z najczystszych produktów Natury. Wosk jest wydzieliną gruczołów woskowych 12-18 dniowych pszczół, tzw. woszczarek. Do wyprodukowania 1kg. wosku rodzina pszczela zużywa do 5kg. miodu. Podstawowym surowcem, z którego pszczoła wytwarza wosk, są węglowodany. Wosk służy pszczołom do budowy plastrów potrzebnych do wychowu młodych pszczół oraz magazynowania w nich pierzgi i miodu. W dobrych warunkach w ciągu sezonu rodzina pszczela może wyprodukować 2-3kg. wosku. Pojedyncza komórka ma kształt sześciokąta, o głębokości ok. 13mm. Taka konstrukcja jest bardzo ekonomiczna ze względu na zużycie wosku, ma także znaczną wytrzymałość. Jeden dm² plastra ma masę ok. 8g a może przechowywać aż 300g miodu.

plaster

Wosk pszczeli składa się w 70-75% z mieszaniny kwasów ceorotynowego i melisowego, z estrów kwasów C16-C36 oraz mieszanin alkoholi C24-C36. Kolejne 5-15,5% to węglowodany, pozostałe składniki to minerały, barwniki, substancje aromatyczne oraz witamina A. Wosk pszczeli jest ciałem stałym, barwy białej poprzez jasnożółtą, pomarańczową, do ciemnobrązowej. Temperatura topnienia wosku wynosi 62-72°C. Wcześniej był używany w dużych ilościach do produkcji świec, dzisiaj został wyparty przez woski sztuczne i jest wykorzystywany jedynie do produkcji drogich świec. W branży medycznej wosk wykorzystuje się ze względu na jego antybiotyczne właściwości (maści, kremy, pasty, plastry).

Zastosowanie wosku pszczelego.

Ze względu na swoją twardość, wosk pszczeli nie może być wykorzystywany jako bezpośrednia baza maści, służy jednak w mieszaninie z płynna parafiną lub olejami jako emulgator w szminkach, kremach do twarzy, balsamach, tuszach do rzęs, kremach pod oczy, cieniach do powiek, podkładach, środkach usuwających zrogowaciały naskórek (kramach peelingujących) oraz w sztyftach wybielających płytkę paznokcia. Inne obszary zastosowania wosku pszczelego to stomatologia (modele zębów), środki czyszczące (środki polerujące do podług i mebli), leśnictwo (wosk drzewny) oraz farby artystyczne (kredy olejowe, woskowane papiery, farby litograficzne).

Wosk jest potrzebny przede wszystkim pszczelarzom do produkcji węzy. Wosk posiada zdolności lecznicze, dzięki karotenoidom i nienasyconym kwasom tłuszczowym. Za pomocą wosku pszczelego leczy się schorzenia skóry, zakażone rany, stany zapalne górnych dróg oddechowych. Znane jest również przeciwalergiczne działanie wosku pszczelego w pyłkowicy. W przypadku tego schorzenia zaleca się żucie kawałków plastra kilka razy dziennie na miesiąc przed spodziewanym atakiem choroby. Działanie lecznicze przypisuje się jednak ziarnom pyłku zawartym w tym produkcie. Żucie plastra miodowego wzmacnia dziąsła i zęby, co jest pomocne w leczeniu paradontozy. U starszych kobiet w przypadkach wypadania macicy stosuje się krążki woskowe zwane hysteroforami. No i wreszcie świece woskowe, które są zapewne wszystkim znane. Wydzielają one przyjemny, woskowy aromat, ujemnie jonizują powietrze, eliminują promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia elektryczne oraz neutralizują dym papierosowy. Według radiestetów wosk pszczeli hamuje szkodliwe działanie żył wodnych.

Pozyskiwanie wosku pszczelego.

plaster

Wosk pszczeli jest pozyskiwany poprzez stapianie pustych plastrów miodu pszczoły (Apis mellifera L.) Plastry są roztapiane gorącą wodą i oczyszczane w płynnej postaci z zanieczyszczeń. Zastygnięty po ochłodzeniu wosk (żółty wosk pszczeli) może być w następnym kroku produkcyjnym poddany działaniu środków utleniających (wybielanie), aby pozyskać biały wosk pszczeli.

design: Krzysztof Bęben