Warto wiedzieć:
menu      miód
menu      propolis
menu      pyłek kwiatowy
menu      mleczko pszczele
menu      jad pszczeli
menu      wosk pszczeli

Pyłek kwiatowy oraz pierzga pszczela.

Co to jest pyłek kwiatowy?

Pyłek kwiatowy jest produktem roślinnym, zebranym i częściowo przetworzonym przez pszczoły. Jest mieszaniną pochodzącą z różnych roślin, stąd jego różnokierunkowe działanie. Jako przetworzony przez pszczoły i składowany w plastrach, nazywany jest pierzgą, zwaną również pszczelim chlebem i oprócz samego miodu, stanowi podstawowy pokarm białkowy rodziny pszczelej.

Pszczoły zbierają z kwiatów pyłek, mieszają z odrobiną miodu, nektaru lub śliny i w postaci uformowanych kulek, obnóży przenoszą do ula w specjalnych koszyczkach na tylnych nogach. Pyłek w formie obnóży nazywamy pyłkiem pszczelim. Znoszony do ula pyłek przeznaczony jest na bieżące potrzeby pokarmowe, oraz tworzone są zapasy na okres braku pyłku w przyrodzie. Świeży pyłek składany jest do komórek, ubijany, pokrywany miodem. Następuje proces fermentacji.
Pyłek pszczeli może być w części przechwytywany przez pszczelarza przy użyciu poławiaczy pyłku. Następnie jest suszony, zamrażany lub w inny sposób konserwowany. Jest cennym produktem odżywczym i leczniczym. Właściwości odżywcze i terapeutyczne pyłku wynikają z bardzo bogatego składu chemicznego, zidentyfikowano w nim ponad 250 różnych związków chemicznych.

Pyłek kwiatowy stanowi męską komórkę rozrodczą kwiatów, przenoszącą gen męski do żeńskiego, niezbędny w rozmnażaniu wszystkich roślin wyższych. Poszczególne rośliny wytwarzają różnego rodzaju pyłek o odmiennej budowie i właściwościach. Pyłek zawiera pełny zestaw aminokwasów, węglowodany ok. 70%, sterole, liczne witaminy, NNKT, makro- i mikroelementy oraz kwasy organiczne 14%.

NNKT - Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe to grupa kwasów tłuszczowych, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane w pożywieniu, w przeciwieństwie do kwasów endogennych. Żywienie pokarmami ubogimi w niezbędne kwasy tłuszczowe może doprowadzić do zaburzeń chorobowych. Z owych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych organizm ludzki może zsyntezować inne potrzebne mu kwasy tłuszczowe.

Właściwości i zastosowanie pyłku kwiatowego:

Skład chemiczny.

Najwięcej pyłek zawiera białka, potem cukrów i skrobi, nie brakuje też takich składników jak błonnik, tłuszcze, sole mineralne. Ze względu na obecność w pyłku wszystkich witamin jest on nazywany bombą witaminową. Białko pyłku zawiera 32 aminokwasy, w tym wszystkie egzogenne. Z frakcji tłuszczowej wyizolowano od 9 do 31 kwasów tłuszczowych w zależności od gatunku rośliny. W pyłku stwierdzono również obecność takich substancji biologicznie czynnych, jak: enzymy, hormony, olejki eteryczne.

Właściwości.

Bogaty skład pyłku powoduje, iż jest on niezastąpioną, naturalną odżywką regenerująco-wzmacniającą. Kuracja pyłkowa wzmaga kondycję, podnosi sprawność umysłową, a także wpływa korzystnie na odporność organizmu. Znane jest działanie lecznicze pyłku w przypadkach problemów z gruczołem krokowym, pęcherzykiem nasiennym oraz cewką moczową. Zaleca się ten produkt pszczeli dla ludzi po zawale serca, ludzi z miażdżycą, z zaburzeniami trawienia i przemiany materii, w klimakterium. Pyłek łagodzi również dolegliwości starcze, daje dobre efekty przy niedoborach wagowych, wypadaniu włosów, łamliwości paznokci oraz może służyć jako antidotum przy zatruciu niektórymi lekami syntetycznymi. Może być stosowany w leczeniu chorób alergicznych. Dziewczynom polecane są maseczki pyłkowe lub pyłkowo-miodowe.

UWAGA! - Przeciwwskazaniem do stosowania obnóży jest uczulenie na ten produkt. Osoby uczulone na pyłki, np.: chorujące na katar sienny mogą śmiało stosować kurację pyłkową, ponieważ przypadłość ta nie jest równoznaczna z uczuleniem na obnóża pyłkowe, co zdarza się rzadko. Nie zaleca się kuracji pyłkowej kobietom w pierwszym trymestrze ciąży.

Pierzga pszczela.

Pierzga: Słowo pierzga dla wielu jest nieznane a więc i wartości tego produktu wymagają upowszechnienia. Pszczoły zbierają pyłki kwiatowe, przynoszą do ula, składają do komórek, ubijają, wzbogacają wydzieliną gruczołów, dodają miód. W tak zgromadzonym pyłku przebiegają procesy fizyko-chemiczne. Tworzy się potocznie mówiąc kiszonka. Jest to pierzga. Stanowi ona pokarm dla pszczół w okresie wydzielania przez pszczoły mleczka, którym karmią młode larwy pszczół, oraz w czasie przygotowania się do zimowania. W pierzdze pyłki kwiatowe uwolniły swoją zawartość. Co to znaczy? Pyłki kwiatowe posiadają bardo twardą i trwałą skorupę, która chroni ich zawartość nawet przez miliony lat. Pszczoły robią to w prosty sposób, zwilżają pyłek, następuje pęcznienie, pęka skorupa i uwalnia się cała zawartość wnętrza, źródło życia, bogactwo mikroelementów.

Skład chemiczny pierzgi jest podobny do pyłku kwiatowego, jednak aktywność i skuteczność pierzgi jest kilkakrotnie większa, dzięki przeróbce przez pszczoły i procesom w czasie zakiszania.

Ze względu na owe podobieństwo, poniższy artykuł w dalszej części opisuje sam pyłek.

Najważniejsze właściwości pyłku.

Badania przeprowadzone nad pyłkiem pszczelim, szczególnie z ostatnich lat potwierdzają korzystny wpływ pyłku na zdrowie człowieka. Badania potwierdziły następujące właściwości pyłku:

Odżywcze: Pyłek stanowi bardzo cenną odżywkę uzupełniającą dzienne racje żywnościowe w aminokwasy, biopierwiastki, witaminy.

Odtruwające: Czyli detoksykacyjne. Pyłek eliminuje lub zmniejsza szkodliwe oddziaływanie szeregu czynników chemicznych na organizm człowieka.

Antydepresyjne: Również uspokajające. Pyłek pszczeli poprawia psychiczne samopoczucie człowieka.

Antyalergiczne: Pyłek pszczeli wspólnie z miodem może służyć do leczenia chorób alergicznych.

Przeciwmiażdżycowe: Pyłek pszczeli ma wyraźne działanie przeciwmiażdżycowe.

Antybiotyczne: Wyciągi z pyłku kwiatowego mają silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, działają na bakterie, na grzyby.

Regulujące trawienie: Pyłek jest stosowany przy rozstroju żołądka.

Lecznicze schorzeń prostaty: Wyciągi z pyłku wykazują lecznicze działanie w schorzeniach gruczołu krokowego.

Wspomagające leczenie cukrzycy: Wyciągi z pyłku kwiatowego zwiększają wydzielanie insuliny.

Poprawiające wzrok: Wywiera zdecydowanie korzystny wpływ na oczy.

Przeciwzapalne: Ze względu na zawartość składników biologicznie czynnych, ma wpływ na stany zapalne w organizmie.

Kosmetyczne: Ze względu na wysoką koncentrację wysoko wartościowego białka, tłuszczów, olejków eterycznych i witamin, znalazł zastosowanie w kosmetyce.

Zastosowanie pyłku kwiatowego.

Choroby górnych dróg oddechowych - przyjmowanie profilaktyczne pyłku zapobiega występowaniu chorób przeziębieniowych oraz grypy. dotyczy to szczególnie ludzi starszych. W przypadku zachorowania skraca czas leczenia i łagodzi przebieg infekcji.

Miażdżyca - pyłek ma działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Stosowany jest zarówno w chorobie niedokrwiennej serca, jak i w nadciśnieniu, w okresie rekonwalescencji po zawale mięśnia sercowego oraz w zaburzeniach krążenia mózgowego głównie u starszych osób, a także w zaburzeniach krążenia obwodowego szczególnie kończyn dolnych.

Choroby przewodu pokarmowego - uporczywe zaparcia, przewlekłe biegunki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Pyłek działa korzystnie i wybiórczo na florę bakteryjną przewodu pokarmowego poprzez zachowanie prawidłowego rozwoju bakterii saprofitycznych przy równoczesnym eliminowaniu bakterii chorobotwórczych. Pyłek zmaga czynność wydzielniczą żołądka poprzez normalizację perystaltyki jelit. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, korzystnie jest łączyć pyłek z propolisem.

Choroby wątroby - pyłek normalizuje zaburzoną w schorzeniach wątroby przemianę białek i odnawia jej uszkodzoną mikrostrukturę. Działa osłaniająco na komórki wątroby, zarówno w procesach zapalnych, toksycznych, pourazowych, jak i w przypadkach uszkodzeń polekowych. Wskazany jest w zapaleniach wątroby zarówno na tle bakteryjnym, jak i wirusowym.

Niedokrwistość - przyjmowanie pyłku powoduje wzrost czerwonych ciałek krwi, u dzieci 25 - 30% a u dorosłych do 20%

Choroby alergiczne - pyłek należy stosować z wielką ostrożnością u osób wykazujących zwiększoną wrażliwość, szczególnie w przypadku pyłkowicy i astmie oskrzelowej. Korzystne jest tu stosowanie pyłku razem z miodem w stosunku 1 : 10. Zarówno pyłek jak i miód powinny pochodzić z roślin najbliższych miejsca stałego pobytu chorego. Kuracja miodowo-pyłkowa winna w celu zapobiegawczym wyprzedzać o 30 dni okresy nasilenia się ataków alergicznych.

UWAGA! - Powyższa kuracja powinna być stosowana wyłącznie po zaczerpnięciu porady lekarza.

Choroby narządu wzroku - zapalenie siatkówki, rogówki oraz spojówek - dzięki obecności w pyłku witaminy A i ryboflawiny po jego podaniu dochodzi do wyraźnej poprawy wzroku i do cofania się zmian chorobowych.

Choroby psychiczne - zaburzenia starcze, stany wyczerpania psycho-fizycznego oraz nerwice - przyjmowanie pyłku polepsza zdolności i koncentrację, obniża stany napięcia nerwowego i pobudzenia psychoruchowego, prowadzi do poprawy samopoczucia oraz działa uspokajająco.

Stany zapalne i przerostowe gruczołu krokowego - przyjmowanie pyłku powoduje cofanie się zmian zapalnych i przerostowych w gruczole krokowym i likwiduje zaleganie moczu. Mężczyznom powyżej 40 lat należy zapobiegawczo podawać pyłek w dawce 15 gram dziennie w celu zapobieżenia zmianom w gruczole krokowym.

Stosowanie pyłku pszczelego:

Leczniczo stosuje się 20 - 40 g pyłku kwiatowego dziennie, co odpowiada ilości 3-5 łyżeczek dla dorosłych i 1 - 2 łyżeczki dla dzieci. Pyłek przyjmuje się 3 razy dziennie przed jedzeniem. Czas kuracji 1 - 3 miesięcy i można ją powtarzać 2-4 razy w ciągu roku. Celem zwiększenia przyswajalności przez organizm, ziarna pyłku rozdrabnia się poprzez zmielenie w młynku lub rozpuszczenie w ciepłej wodzie. W środowisku wodnym ziarna ulegają pęcznieniu i po 2-3 godzinach pękają uwalniając swoją zawartość. Do tego celu można użyć: mleka, soku owocowego lub warzywnego. Zmielony pyłek można rozmieszać w proporcji od 1 : 1 do 1 : 4 z miodem, twarogiem, jogurtem, konfiturami. Tak przygotowany przyjmuje się w ilości 1 łyżki stołowej 3 razy dziennie. Pyłek używany bez rozdrobnienia jest wykorzystywany w 10 - 15 %. Natomiast po rozdrobnieniu lub rozpuszczeniu w płynach dostępność składników biologicznie czynnych wzrasta do 60 - 80 %.

Dawki dzienne: (łyżeczka od herbaty to ok. 5 gram pyłku)

Kuracje pyłkowe.

Zaleca się stosować kurację pyłkową zażywając pyłek przez okres 1-3 miesięcy dwa razy w roku, jesienią i wiosną.

Przepisy z pyłkiem.

UWAGA! - Przed zastosowaniem określonego przepisu, wskazane jest zaczerpnięcie konsultacji z lekarzem, niektóre osoby mogą być uczulone na pyłek kwiatowy.

Stosuje się wiele sposobów na sporządzanie odżywek oraz leków z udziałem pyłku pszczelego.

Napój pyłkowy. Do ½ szklanki letniej wody, mleka wsypać łyżkę pyłku i pozostawić na kilka godzin. Następnie lekko podgrzać, dosłodzić miodem do smaku. Spożywać na czczo rano i wieczorem. Zalecana długość kuracji 1-2 miesiące

Pyłek sproszkowany. Sproszkować pyłek w młynku do kawy. Zażywać z dodatkiem napojów.

Krem pyłkowy. Wymieszać 20% pyłku z 80% miodu. Zamiast miodu może być użyty serek, dżem.

Pasta pyłkowa. Wymieszać 500 gram pyłku z 500 gramami miodu, przekręcić kilka razy przez maszynkę do mięsa.

Pyłek przy alergii. Do 100 gram pyłku dodać 900 gram miodu, wymieszać. Trzytygodniową kurację rozpocząć na 3-4 tygodnie przed przewidywanym atakiem kataru siennego, astmy. Zacząć od małych dawek pyłku, codziennie zwiększanych do 11 dnia, następnie dawki stopniowo zmniejszamy.

Deser pyłkowy. Do ¾l śmietanki lub mleka dodać łyżkę pyłku kwiatowego. Odczekać kilka godzin, dodać 2 łyżki miodu, 2 łyżki rozdrobnionych orzechów, wiórków kokosowych lub migdałów, następnie zmiksować.

Pyłek pszczeli w kosmetyce.

Maseczka 1. Wymieszać 1 łyżeczkę sproszkowanego pyłku z 1 żółtkiem. Można dodać łyżeczkę miodu. Nanieść na twarz, pozostawić na ½ godz. Wygładza i odżywia skórę.

Maseczka 2. Wymieszać dwie łyżeczki sproszkowanego pyłku w małej ilości wody dla uzyskania papki. Nałożyć na twarz na 30 minut.

Maseczka 3. Wymieszać 2 łyżki pyłku, 2 łyżki miodu, 1 żółtko, 1 łyżkę twarogu. Nałożyć na twarz na 30 minut. Wzmacnia, upiększa skórę.

design: Krzysztof Bęben