Pracuj

zawsze

tak jak

pszczoły,

bądź

rzetelny

i wesoły.

Ucz się

od nich

życia

w gronie,

bo to

zawsze

w dobrym

tonie.

Lecz nie

żądlij

swym

językiem,

bo to

wstrętnym

jest

nawykiem.

Pracownia

Nasze Gospodarstwo Pasieczne założone zostało w 2005-tym roku.

Jak wiadomo, wszystko co się dopiero zaczyna, w początkowej fazie swojego istnienia, zazwyczaj występuje w postaci, nazwijmy to delikatnie - rozwojowej. Zaczynając od budowy uli we własnym zakresie, rozpoczęliśmy od zakupu sprzętu bardziej stolarskiego, aniżeli pszczelarskiego. W miarę sukcesywnego powiększania pasieki, zaczęliśmy stopniowo gromadzić kolejne elementy wchodzące w skład niezbędnego wyposażenia każdego pszczelarza. Kolejne lata, co ma miejsce do dzisiaj, przynosiły dalsze inwestycje w sprzęt pszczelarski. Z upływem kilku lat, jesteśmy w stanie stanowczo stwierdzić, że nasze urządzenia do obróbki produktów pasiecznych, spełniają wysokie wymagania jakie stawiane są w zakresie produktów spożywczych. Zupełnym standardem, stało się u nas używanie naczyń oraz wszelkich urządzeń wykonanych z gatunkowej stali nierdzewnej. Tylko w ten sposób można zapewnić zachowanie najwyższej jakości produktów.

Samo wyposażenie, to jednak jeszcze nie wszystko. Wielkim wyzwaniem okazało się stworzenie pracowni, będącej miejscem obróbki produktów pasiecznych. Trudno powiedzieć, aby pierwsze lata pracy naszego gospodarstwa, momentalnie przebiegały w wymarzonych warunkach. Konieczność utworzenia satysfakcjonującej pracowni, stała się kolejnym priorytetem na drodze naszego rozwoju. Za cel, obraliśmy sobie warunki, które nie tylko potrafią zadowolić na poziomie dostatecznego ich spełnienia, ale mogące być jak najbardziej chlubą i to nie tylko przed Inspektoratem Weterynarii, ale przede wszystkim przed naszymi klientami jak i innymi pszczelarzami.

Tak też się i stało. Obecnie dysponujemy pracownią, w której wszelkie prace prowadzone są w doskonałych warunkach sanitarno-technicznych. Ponadto kwestia wizualnego zagospodarowania, nie pozostawia nic do życzenia. Nasz kompleks, składa się z kilku pomieszczeń, czyniących w nich pracę bardziej zorganizowaną jak też i przyjemniejszą.

Wycinek z wniosku o zatwierdzenie projektu technologicznego zakładu.

LEGENDA PROJEKTU:
KD1 i KD2 – karmniki deratyzacyjne
A+G – apteczka oraz gaśnica proszkowa
DK – komora dekrystalizacyjna do miodu oraz suszenia pyłku kwiatowego
ZS – zbiornik sedymentacyjny
ZLEW – komora do mycia naczyń i urządzeń zaopatrzona w bieżącą ciepłą i zimną wodę, podłączona odpływem do instalacji kanalizacyjnej, oraz uchwyt z papierowymi ręcznikami jednorazowego użytku jak i kosz na drobne odpady.
WO – wanienka do odsklepiania ramek
MIODARKA – wirówka do miodu
UM – umywalka do mycia rąk zaopatrzona w bieżącą ciepłą i zimną wodę, podłączona odpływem do instalacji kanalizacyjnej, oraz uchwyt z papierowymi ręcznikami jednorazowego użytku jak i kosz na drobne odpady.
SAN – sanitariat
SZ – szafka na środki czyszczące oraz odzież ochronną
KS – kratka ściekowa wraz z odpływem
STER – urządzenie do roztapiania oraz sterylizacji wosku pszczelego
FIL – urządzenie filtrujące płynny wosk pszczeli

Zakład składa się z następujących pomieszczeń:

WIATROŁAP: Powierzchnia 3,1m². Podłoga terakota zakończona cokołem, drzwi wejściowe metalowe. Miejsce na regał zawierający wystawkę produktów gospodarstwa pasiecznego.

KORYTARZ: Powierzchnia 8,5m². Podłoga terakota zakończona cokołem. Pomieszczenie będące łącznikiem zespołu pomieszczeń zakładu.

PRACOWNIA GŁÓWNA: Powierzchnia 18,1m². Podłoga terakota zakończona cokołem. Ściany zmywalne aż pod sufit, do wysokości 2,7m. Pomieszczenie zaopatrzone w ciepłą i zimną wodę bieżącą, oraz odpływ ścieków do kanalizacji miejskiej. Pomieszczenie wyposażone w apteczkę oraz gaśnicę proszkową. W pomieszczeniu znajduje się przewód wentylacji grawitacyjnej zaopatrzony kratką wentylacyjną. Oświetlenie elektryczne w postaci lamp jarzeniowych podsufitowych. Okno otwierno-uchylne, zaopatrzone w siatkę przeciw owadom. Lampa owadobójcza.

Pomieszczenie to stanowi główną pracownię, w której odbywać się będą następujące procesy:

MAGAZYN PODRĘCZNY: Powierzchnia 3,5m². Podłoga terakota zakończona cokołem. W pomieszczeniu znajduje się regał na stosowne przedmioty związane z prowadzeniem pracowni pasiecznej.

MAGAZYN GŁÓWNY: Powierzchnia 13,8m². Podłoga terakota zakończona cokołem. Ściany zmywalne aż pod sufit, do wysokości 2,7m. Temperatura pomieszczenia nigdy nie przekracza 18stopni C. Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania produktów pszczelich zarówno po ich pozyskaniu jak i już konfekcjonowaniu.

TOALETA: Powierzchnia 4m². Podłoga terakota zakończona cokołem . Ściany zmywalne aż po sufit. Umywalka zaopatrzona w ciepłą oraz zimną wodę bieżącą z podłączeniem do odpływu kanalizacji miejskiej. Sanitariat zasilany bieżącą wodą z podłączeniem do odpływu kanalizacji miejskiej. Na ścianie uchwyt z rolką papierowych ręczników jednorazowych. W rogu pomieszczenia szafka na środki czystości oraz odzież zastępczą.

BIURO: Powierzchnia 6m². Podłoga terakota zakończona cokołem. Ściany zmywalne aż po sufit. Biurko oraz szafki z przeznaczeniem na dokumenty związane z prowadzeniem działalności.

PRACOWNIA PRODUKCJI WĘZY PSZCZELEJ: Powierzchnia 34,6m². Podłoga terakota zakończona cokołem. Ściany zmywalne aż po sufit. Pomieszczenie wyposażone w bieżącą wodę, kratkę ściekową zamontowaną w posadzce, przewód wentylacji grawitacyjnej zakończony stosowną kratką oraz gaśnicę proszkową, czujnik dwutlenku węgla.

Wśród podstaweowych i najbardziej niezbędnych urzadzeń znajdujących się w naszej pracowni, wyróżniamy:

Zatwierdzenie projektu technologicznego zakładu:

Wpis do rejestru zakładów oraz uzyskanie zezwolenia w zakresie sprzedaży:

Uzuskany weterynaryjny numer identyfikacyjny: 18075612

design: Krzysztof Bęben